Öne Çıkanlar

Bu Ayın Öne Çıkan Freelancer'ı BaykaE İle Tanışın

Merhaba Erdi, bu ayın öne çıkan freelancer’ı oldun. Röportajımıza geçmeden önce seni kısaca tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, ismim Erdi Bayka. Sanırım kullanıcı adım dolayısıyla sitede bana Baykal Bey diye hitap etmek adet oldu =) 1986, İstanbul doğumlu ve 1 çocuk babasıyım. Evliyim. İkinci çocuğumuz ise Allah nasip ederse 2020, Eylül Ayı’nın sonlarında doğacak. İstanbul’da doğduğum gibi İstanbul’da uzun yıllar eğitim gördüm. Şehirden uzaklaşmadan, Kocaeli Üniversitesi Turizm ve Otel İşletmeciliği, akabinde ise Marmara Üniversitesi Konaklama İşletmeciliği bölümlerini bitirdim. 8 yıl gibi uzun bir süre boyunca, İstanbul’un büyük otellerinde ön büro (resepsiyon, büro işleri, rezervasyon, odalar bölümü) şefliği görevlerini ve müdür yardımcılığı vazifelerini üstlendim. 30 yaşından sonra, özellikle de oğluma vakit ayırabilmek amacı ile uyumayan sektör turizmden, otomotiv sektörüne geçiş yaptım. Daha önce tecrübem bulunmamasına karşın, sektördeki ilk yılımın sonunda Finans Uzmanlığı, ikinci yılında Finans Müdür Yardımcılığı pozisyonlarını yürüttüm. Mart 2020 itibari ile görevimden, yine çocuğuma ve aileme daha fazla vakit ayırabilmek üzere geçici olarak ayrıldım. Hali hazırda yeni iş planlarım olsa da malûm olan Covid-19 süreci nedeni ile iş arayışında değilim. Hayallerim arasında Reklam sektöründe metin yazarlığı ya da kreatif ekipte yer almak ve bu alanda çalışmak var. Şunu da söylemek isterim ki, bir yandan da Maliye Bölümü Yüksek Lisans Yapıyor ve Mali Müşavir olma amacı ile eğitimimi sürdürüyorum.

İçerik Oluşturmaya Ne Zaman Başladın?  Kendini Nasıl Geliştirdin?


İçerik oluşturmaya yaklaşık 8 yıl önce başladım. Bu süreçte özellikle Blogger ve Wordpress deneyimlerim oldu. Açık söylemek gerekirse, herkes her ne kadar Wordpress’i önerse ve sevse de ben şahsi olarak HTML kodu ve geliştirmeleri nedeni ile Blogger’ı kullanmayı daha çok tercih ettim. 8 yıllık süreçte, yaklaşık 8-10 adet blog sitesi yönettiğim gibi ek olarak da arkadaşlarıma Blog editörlüğü yaptım. Kısacası, kendi adıma çalışmak ve kendime ait bir Blog sitesi yönetmek, hoşuma gidiyordu ve bunu deneyimleyerek içerik oluşturmak konusunda ilerlemeye başladım. Gerçek anlamda içerik oluşturmaya karar verdiğimde ise yıl 2018’i gösteriyordu.

Yaklaşık 2 yıldır Freelance içerik yazıyor ve bu konuda kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Okumayı sevmeme rağmen, açıkçası kitap okumaktan ziyade, web tabanlı araştırmalar yapmayı daha çok önemsiyorum. Yaşı bana yakın olan akranlarım bilecektir, çocukken Meydan Larousse ve Grand Larousse adlı ansiklopediler oldukça sevilerek okunurdu. Ben de interneti bir Meydan ya da bir diğer kaynak olan Grand Larousse olarak gördüğümden, araştırmaktan ve okumaktan vazgeçmiyor, kendimi bu şekilde güncelliyorum. Ek olarak, aldığım eğitimler gereği diksiyonu düzgün, Türkçeyi etkin kullanan bir birey olduğumdan olsa gerek, yazarken zorlanmıyorum.

3 Aylık Üye Olduğunuzu Görmekteyiz. Bu Süreci Kısaca Değerlendirebilir Misin?


Evet, doğru! İyimakale.com’u biraz geç keşfettim. Bu nedenle de yalnızca 3 aydır üyeliğim mevcut. Ancak, bu süreci uzatabildiğim kadar uzatmak istiyorum. Zira sitenizden oldukça memnunum. Umarım, herkes de benden memnundur. Aslında yazarak para kazanma işini ben daha çok kendime ait ‘’Blog sitelerim’’ üzerinden gerçekleştirebileceğimi düşünüyordum. Bir gün, kendim için hazırladığım ‘’İnternetten para kazanmak’’ adlı makale türevlerinden birini hazırlarken, belli başlı makale ve içerik sitelerinde hazırlanan içerikler sayesinde, anlık para kazanılabildiğini keşfettim. Hali hazırda birkaç siteye üye olmakla birlikte, hangi sistemi daha çok beğeniyorsam ona ağırlık vererek çalışıyorum.

Editörlerinizden birine bu konuda, bu ay daha çok önem vereceğim yerin İyimakale.com olacağını belirtmiştim. Ailevi bir sağlık problemi nedeni ile her ne kadar fazla vakit ayıramasam da, ayırdığım süreçte elimden gelenin en iyisini yaparak, en azından bu ay için 100.000 kelimenin üzerine çıkmayı hedefliyorum. İyimakale.com hakkındaki görüşlerime ve yaşadığım süreci değerlendirme kısmına gelirsek, açıkçası üye olduğum ilk etapta, bir başka modelde yaptığım çalışmaya kıyasla çok farklı bir tasarım gördüm. Burada yazılan işlere teklif gönderilerek, uygun görülmeniz durumunda kabul gördüğünüzü anlamak, beni oldukça şaşırttı. Buna rağmen, ilk etapta teklif göndermekten ziyade, kendi içeriklerimi hazırlayarak ‘’Hazır Makale’’ bölümüne yerleştirmek daha cazip geldi. Zamanla artan iş talepleri ve rüştümü ispat etme süreci ile birlikte, teklifler göndermeye ve aldığım beğeniler neticesinde işlerimi çoğaltmaya başladım. Açık söyleyeyim, yakın gelecekte sitenizde ‘’Editör’’ olmak için sizi zorlayacağım!

Freelance Çalışma Modeli Hakkındaki Düşüncelerini Öğrenebilir Miyiz?


Özellikle bir aileniz varsa ve yoğun iş sürecinde çalışmak durumundaysanız, baba olmak kadar zorlu bir süreç yoktur. Ben, günün 8 saati çalışıyor olduğum Turizm sektöründe, 07:00-15:00, 15:00-23:00 ve 23:00-07:00 çalışma saatlerine maruz kaldığım dönemde, dönüşümlü olarak vazife alıyor ve çocuğuma yeterince vakit harcayamıyordum. Sonrasında yer aldığım otomotiv sektöründe ise keza 6 gün çalışıyor ve bu günlerde 08:30-18:00 saatleri arasında yoğun bir süreç yaşıyordum. İş sonrası telefon trafiği ise yakamı bırakmıyordu. İş tempoma ara verip, gerçek anlamda Freelancer olduğum şu kısa süreçte, anladım ki bu süreci ne kadar geliştirebilir ve ne kadar içerik yazabilirsem, evlatlarıma ve aileme de o derece vakit ayırabilirim. Bu sebeple Freelance Çalışma Modeli, benim için çok şey ifade ediyor.

Yeni Freelancer Adaylarına Önerilerin Neler?


Freelance Çalışma Modelini keşfettiğim günden bu yana, benim için çok şey değişti. Geçmişime baktığım zaman, işsiz kalabileceğim süreçleri değerlendirmek ve düşünmek beni korkutuyordu. Bir zaman sonra Youtube’a da el atacağımı düşünüyorum. Tüm bu düşünceler bir araya geldiğinde ise bu modelin, aslında hayatın bir parçası olabileceğini yeni yeni öğrendiğimi söyleyebiliyorum.

Yeni Freelancer adaylarına, kendilerini geliştirmeleri ve özellikle de araştırmak konusunda özverili olmaları gerektiğini söyleyerek başlayabilirim. Zira yazmak bir yetenek olmakla birlikte, bilmediğiniz hiçbir konuda doğru içerik çıkartamayacağınızı da anlamış olmanız, doğru yöne ilerlemenize vesile oluyor.   Günümüzde 7’den 77’ye herkesin yerine getirebileceği Freelance çalışma modeli, hem ek gelir hem de ana gelir olarak birçok insan için oldukça fayda sağlayabilir. Birçok insan, yaşadığı deneyimleri paylaşmak ya da yol göstermekten korkuyor olsa da ben gözü rekabetten korkmayan biri olarak, arayıp bulduğunuz her Freelance iş kolunda sizi de görmek istiyorum. Hepinize sevgiler ve saygılarımı sunuyor, bol kazançlar diliyorum.