Borsa nedir? Nasıl kazanç sağlanır?
ugurozbek

Konu Sayısı: 7
Borsa nedir? Nasıl kazanç sağlanır?
4 hafta önce
Makale, hazır makale kısmında gözükmediği için ücretsiz veriyorum.
Telefondan kopyaladığım için başlıklarda hata olabilir. (Hatalar giderilmiştir)

Borsa Nedir, Nasıl Kazanç Sağlanır? 
Borsa, aracılar sayesinde alıcı ve satıcının karşılaştığı bir pazar türü olarak bilinmektedir. İMKB şimdi ki isimi ile BİST 26 Ekim 1985 senesinde açılmıştır. Borsada hisse senetleri alınıp satılarak, alım ve satım arasındaki fiyat farkından karçıkarılmaktadır. Borsa işlemlerinde, taraflar hisse senedi, bono, tahvil, viop gibi yatırım araçları, belli kurallar çerçevesinde el değiştirmektedir.Hisse SenediSermaye şirketlerinin ortaklarına sermaye paylarını belgelendirmek için verdikleri belgeye Hisse Senedi denmektedir.Hisse Senedi Çıkarabilme Yetkisi Olan Kuruluşlar; Sermayesi paylara bölünmüş Komandit Şirketler.

• Anonim şirketler.
  • Özel kanun ile kurulmuş şirketler. (T.C. Merkez bankası vs.)

Bono
Bono kaybettirmeyen yatırım araçlarından bir tanesi olarak bilinmektedir. Hisse senetleri dışında tanınan önemli evraklardan biridir. Bono üzerinde yazılı olan para miktarının, belirlenen süre sonunda bir kişi ya da kurula ödenmesi gereken senettir.

Tahvil
Şirketlerin fon ihtiyaçlarını gidermek için çıkardıkları borçlanma senetlerine tahvil denilmektedir. Anonim Şirketler genel kurul kararı ile tahvil çıkartabilirler. Ayrıca tahvil çıkarmak isteyen şirketler SPK’den izin almak zorundadır.

VİOP
Vadeli 
işlem ve opsiyon piyasası, sermaye piyasa araçları ile düzenlenmiş vadeli işlem, opsiyon sözleşmeleri ile diğer türev araçlarının elektronik ortamda alıp satıldığı, kaldıraçlı bir Piyasa olarak bilinmektedir. 

Nasıl Kazanç Sağlanır?
Borsada yapılan işlemler hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bir borsacı mantığı alım-satım yaparken neye göre yapıldığına dikkat etme durumundadır. 

Hisse Senedi Alım – Satım
Hisse senedi alım – satımı borsa kazancında en önemli belgelerden birisidir. Hisse senetleri her ne kadar düşük riskli yatırım aracı olsa da piyasa dinamikleri hakkında bilginiz olmadığı sürece sizi zarara sürükleyecektir. 

Piyasa Dalgalanmalarını Takip Edin
 olan dalgalanmaları doğru tahmin etmek kazancınızı katlayacaktır. Meydana gelen dalgalanmaların nereden kaynaklandığını, hangi yönlerden değişiklikler olacağını tahmin etmeniz gerekmektedir. 

Duygu Kontrolü
Borsada en önemli olan etkenlerden biriside duygularımızdır. Duygularımız bazen kontrol dışına çıkıp, bize maddi, manevi zararlar vermektedir. Borsa takibinde sabırlı olun, sinirlenmeyin, aceleci ve kararsız davranmayın. 

İlgi Alanlarınıza Uygun Senetleri Seçin
Borsada tercih ettiğiniz yatırım araçlarını, ilgi alanlarınıza göre seçmek önemli bir konudur. Örneğin bilgi teknolojileri çok iyi anlıyor ve haberleri yakından takip ediyorsunuzdur. Eğer böyle biriyseniz bilgi teknolojileri, alanındaki senetler ile ilgilenmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. 

Bu mesaj ugurozbek tarafından 25.10.2018 15:07:59 tarihinde değiştirildi.
ugurozbek

Konu Sayısı: 7
3 hafta önce
Makale düzenlenmiştir, iyi okumalar dilerim.
Yanıt Yaz