Ana sayfa Blog

Makaleye Nasıl Resim Eklerim?

0

İçerik yazarken özellikle moda makalelerinde görsellerden faydalanmak içeriğin daha akıcı olmasını sağlayacaktır. Sizin içinde daha eğlenceli bir hal alacaktır içerik hazırlamak. Resim taleplerini her ne kadar siz eklemek istemeseniz de müşterilerinde sizlerden bu yönde talepleri olacaktır. O yüzden öğrenmenizde fayda var. Aşama aşama makaleye nasıl resim eklenir göz atalım.

Makaleye Resim Nasıl Eklenir?

Sipariş detayına girdikten sonra Yeni Makale Ekle sekmesine basarak yazım editörünü açın.

Yazım editöründe ki resim butonuna basarak görseli eklemenizi sağlayacak bölümü açınız.

Bu bölümde url alanına bilgisayarınızda ki resmi vereceğimiz sitelerden bir tanesine upload ederek yükleyeceksiniz.

Bu siteyi kullanabilirsiniz.

En altta yer alan URL’yi kopyalayın ve görsel editöründe yer alan URL bölümüne yapıştırın ve tamama basın.

İçeriği kullanmak istediğiniz alanda her zaman bu şekilde görsel eklemesi yapabilirsiniz.

Görsel Hazır 🙂

Faydalı Konu: Ücretsiz kaliteli görsel siteleri

Kullandığınız görsellerde dikkat etmeniz gerekenler

 • Logo, site marka baskılı görselleri kullanmayın.
 • Çok küçük resimler seçmeyin.
 • Birden fazla görsele yer verecekseniz aynı boyutlarda olmasına özen gösterin.

Takıldığınız nokta olursa yorum yapabilir veya destekten bizlere ulaşabilirsiniz. Çalışmalarınızda başarılar dileriz.

SEO Nedir? Neden Öğrenilmelidir?

0
seo

SEO Nedir? Neden Öğrenilmelidir?

SEO yani tam Türkçe açılımı ile ‘’Arama Motoru Optimizasyonu’’ birçoğunuzun bildiği gibi, herhangi bir anahtar kelimenin google gibi popüler arama motorlarında üst sıralara çıkması amacı ile yapılan çalışmalar bütününe verilen addır. Bu çalışmanın teknik alt yapısını hazırlayan ve yönetenler SEO Uzmanları iken, aslında çalışmanın en önemli adımı olan içerik bölümü ise, siz iyimakale yazarlarını ilgilendiren en önemli husus olarak düşünülebilir.

Elbette her içerik SEO amacı ile yazılmaz. Bazıları sadece okuyucu eğlendirmek için yazılan, samimi bir anlatıma sahip olan liste içerikler iken, bazıları haber niteliği taşıyan metinler de olabilir. Bu tamamen sektör ve platform ile alakalı bir durumdur.

Nitekim iyimakale sisteminde genellikle ve hatta çoğunlukla SEO bazlı siparişler açıldığı için, standart bir yazarın hakim olması gereken en önemli konu; Bu içeriklerin yazılma şeklindeki önemli kurallar bütünüdür. Çünkü SEO çalışmaları, içerik sayısı ile doğru orantıda verim göstermektedir. Bu sebeple toplu sipariş almak isteyen ve bu işi tam zamanlı hale getirmek isteyen yazarların sektördeki sürekliliği için, temel seviye SEO kuralları olmazsa olmazdır.

SEO’nun Temel Mantığı Nedir?

Herhangi bir içeriği kaliteli hale getiren en önemli algoritma, içeriğin kullanıcı dostu olup olmadığı hakkındadır. Eğer içeriği ziyaret eden kullanıcı, sayfayı 3 dakikadan daha az görüntülediyse; Google bu içeriği faydasız içerik şeklinde işaretlemektedir.

300 Kelimelik bir içeriğin ortalama okunma süresini 3 dakika olarak düşünebiliriz. Yani yazdığınız 300 kelimelik içeriğin tamamı, kullanıcı tarafından sonuna dek okunabiliyor olmalıdır. Bu durumda kullanılan dilin akıcı, bilgi verici ve tam anlamı ile faydalı olması gerekmektedir.

Örneğin; ‘’Siz arkanıza yaslanıp bu yazımızı okurken, biz de konu hakkında detaylı bilgi vereceğiz.’’ Gibi şişirme cümleleri okuyan kullanıcıların büyük bir çoğunluğu, içinde bulunduğu platformu terk etmektedir. Kelimeleri istenen sayıya tamamlamak için, içerikleri gereksiz cümle ve kelimeler ile şişirmeniz; İçeriği neredeyse kullanılamaz hale getirecektir.

Burada uygulanması gereken en önemli taktik, yazının ilk paragraf ya da ilk başlığında özet bir bilgi vererek, verilen bilgiyi yazının devamında açma mantığıdır. Kullanıcı henüz ilk paragraftan aradığını bulduğunu düşünür ve tatmin olursa, yazının tamamının okunması konusundaki ihtimal büyük ölçüde artış gösterecektir. Bu anlamda Google’ın en sert kuralı, kullanıcıyı gerçekten her anlamda memnun edebilen içerikler yazabiliyor olmanızdır.

İçerikte Temel SEO Kuralları Nelerdir?

Yazının özgünlüğü, akıcı dil kullanımı ve bilgilendirici olması dışında dikkat edilmesi gereken ezbere birkaç önemli kural bulunmaktadır. Başlık nasıl olmalıdır? Kaç alt başlık kullanılmalıdır? Cümledeki ideal kelime sayısı kaçtır? Ve benzeri etkenler, içeriğin kalite puanına karar verecektir. Bunları şu şekilde maddeleyebiliriz;

İçeriğin Başlığı

 • Başlık Anahtar Kelime İle Başlamalı
 • Başlık En Az 3 Kelime Olmalı
 • Başlıkta Kullanılan Karakter Sayısı 60’ı Geçmemeli

İçeriğin Ana ve Alt Başlıkları 

 •  İçerikte En Az 3 Alt Başlık Kullanılmalı
 • Her Alt Başlık Anahtar Kelime İle Başlamalı

 

 1. Örnek Ana Başlık: İyi Makale
 2. Örnek Alt Başlık I: İyi Makale Nedir
 3. Örnek Alt Başlık II: İyi Makale Sistemi Nasıl Çalışır
 4. Örnek Alt Başlık III: İyi Makale Ödeme Sistemi Nasıl Çalışır

İçerikte Genel Yazım Kuralları Nelerdir?

 • En Az 300 Kelimelik İçerikler Tercih Edilmeli (Bu not iyimakale sistemi yazarlarını değil, iyimakale alıcılarını ilgilendirmektedir)
 • İçerikteki Anahtar Kelimenin, İçeriğin Tamamına Olan Oranı %2.5’u geçmemelidir. Yani Her 100 Kelimede 2.5 Kez Anahtar Kelime Kullanılmalıdır. 300 Kelimelik Bir İçerikte Bu Rakam; 7-8 Civarındadır.
 • Belirlenmiş Olan Anahtar Kelime ya da Anahtar Kelime Öbeği; İçeriğin İlk 75 Kelimesinde (İlk Paragrafta) Geçiyor Olmalı.
 • Belirlenmiş Olan Anahtar Kelime ya da Anahtar Kelime Öbeği; İçeriğin Son 75 Kelimesinde (Son Paragrafta) Geçiyor Olmalı.
 • Anahtar Kelimeler Mutlaka Bold (Kalın) Olarak İşaretlenmeli.
 • İçerikte Kullanılan Cümlelerdeki Kelime Sayısı 20’yi Geçmemeli.
 • İçerikteki Paragraflarda Kullanılan Kelime Sayısı 150’yi Geçmemeli.
 • İçerikteki Başlık ve Alt Başlıklarda Kullanılan Kelime Sayısı 300’ü Geçmemeli.

İçerikte Dil Bilgisinin Önemi

Arama motorlarının durmaksızın çalışmakta olan botları, içeriklerdeki yazım hatalarını kolayca tespit edebilmektedir. Hatta bu yazım hatalarına, noktalama işaretleri bile dahildir.

Eğer içerik daha önce binlerce kere yazılmış bir konu hakkında ise ya da siz aynı konuda farklı birçok içerik yazmak zorunda iseniz, burada tekrara düşmemek için dikkat etmeniz gereken en önemli husus; Yazının geneli boyunca seçtiğiniz kelimelerdir.

Örneğin, günümüzde daha az kullanılmakta olsa da herkes tarafından bilinmekte olan eski Türkçe kelimeleri kullanabilirsiniz.

‘’Sonuç Olarak’’ yerine ‘’Nitekim’’
‘’Konu’’ yerine ‘’Husus’’
‘’Anlaşma’’ yerine ‘’Mutabık’’
‘’Özetle’’ yerine ‘’Velhasıl’’
Gibi birçok şekilde örneklendirilebilir.

Bu kelimeleri içeriğe entegre ederken (‘’Bütünleştirirken’’ yerine ‘’Entegre Ederken’’) herkesin kolayca anlayabileceği halde az tercih edilmekte olan kelimeler olmasına dikkat etmek gerekir.

Cümle yapısına ve cümlede anlama dikkat edilmesi gerekmektedir. Kullanıcı işine yaramayan bir cümle okuduğunda, aradığı şeyi bulamadığını düşünüp SEO çalışmalarının en büyük tehdidi olan ‘’Hemen Çıkma’’ oranını artırabilir. Yani gereksiz kelime kullanımından ve anlam ifade etmeyen cümleler kurmaktan kaçınılmalıdır.

Her ne kadar ben bu anlatımımda bu kurala uymamış olsam da; İçeriğin genelinde tek tip anlatım biçimi kullanılması, okuyucunun zihnini yormayacağı için artı bir puan kazanılacaktır. Yani cümlelerin bitiminde kullanılan ekler, birbirlerine benzer olmalıdır.

 • Örneğin: ‘’Olmalıdır’’ – ‘’Kaçınılmalıdır’’ – ‘’Gerekmektedir’’ – ‘’Kullanılmaktadır’’
 • Örneğin: ‘’Yapabilirsiniz’’ – ‘’Kaçınabilirsiniz’’ – ‘’Kullanabilirsiniz’’
 • Örneğin: ‘’Gerekmektedir’’ gibi – ‘’dir’’ eki ile biten cümleler ya da ‘’Gerekir’’ gibi ‘’ir’’ eki ile biten cümleler.
 • (Gerekir – Gidilir – Yapılır – Edilir – Bilinir – Söylenir)
 • (Gerekmektedir – Gidilmektedir – Yapılmaktadır – Edilmektedir – Bilinmektedir – Söylenmektedir)

İçerikte Süreklilik

Optimizasyon amacı ile yazılmış olan içerikler, genellikle sonsuza dek kullanılması amaçlanan içeriklerdir. Bu sebeple içerikte tarihi belli olmayan bir zaman dilimi belirtmek kesinlikle yanlış bir algı oluşturacak ve güncelliğini yitirecektir.

Bir içeriğin sürekliliğini sağlamak için; o içerikte ‘’Bugünlerde’’ –  ‘’Geçtiğimiz Günlerde’’ gibi kelimelerden kaçınmak son derece önemlidir.

Bunun yerine ‘’2017 yılının ilk yarısında meydana gelen…’’ gibi tam ya da tama yakın tarih belirten cümleler kurmak gerekmektedir. Özetle daha didaktik bir anlatım biçimi kullanılırken, kişi metni hangi zaman diliminde okursa okusun doğru bilgi alabiliyor olmalıdır.

NOT: Alıcılar için SEO kriterleri hakkındaki anlatım, bir sonraki forum içeriğine eklenecektir.
NOT II: Yazarlar için ek SEO kriterleri hakkındaki anlatımlar, eklenmeye devam edilecektir.

İyimakale Üyelik Sorunları

0

İyimakale Üyelik Sorunları

İyimakale sistemine üye olurken son zamanlarda SMS sorunları hakkında bazı geri dönüşler almaktayız. Sistemde SMS onayı almadan mesaj yazamaz ve forumlara konu açamazsınız. Bu yüzden bu tür üyelik sorunu olan arkadaşlar bize iletişim sayfamızdan veya bu konu altına yorum yaparak ulaşabilirler.

 • Bu yazımız üzerinden bu gibi sorunları olan arkadaşlara yardımcı olmaya çalışacağız.
 • Aynı tür soruları sormadan önce mutlaka yapılan yorum ve cevaplara göz atmanızı öneririz.
 • Aynı konulara sürekli açıklık getirmemek adına tek konu üzerinden Amaç aynı sorunları tekrar tekrar işlememek.

SMS Sorunları

Sisteme üye olurken yazarların ve müşterilerin zarar görmemesi, nezih bir ortamın devamı için SMS onayı almaktayız. Son zamanlarda bu konuda sıkıntı yaşandığı görülmektedir.  Konu altından Profilinizi bize iletirseniz bu konuda size yardımcı olacağız.

Not: Daha önceden üyeyseniz ve giriş yapamıyorsanız yeni üyelik açmayınız!  Eski üyeliğiniz hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Ban Sorunları

Daha önce üye olan daha sonra yaptığı hatalar, yanlış anlaşılma ve müşteri şikayeti gibi sebeplerden sistemden uzaklaştırılan üyelerimiz varsa ve gerçekten haksızlığa uğradığını düşünüyorsa bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Multi Üyelik Sorunları

Sistemden uzaklaştırıldıktan sonra yeni üyelik açma çabasına girenlere karşı önlemler almaktayız. Bu gibi durumlarda hesapların tamamı kapatılmaktadır.

Uyarı: Daha önce açmış olduğunuz giriş yapamadığınız bir hesabınız bulunuyorsa, aynı ev ve IP üzerinden bağlanan birden fazla kişi bulunuyorsa bize kesinlikle bildirin.

MAKALE EKLEME NASIL YAPILIR?

2

 

Her geçen gün hem yazar, hem de makale alımı yapan kişilerin sayısının arttığını gözlemlediğimiz İyimakale platformu üzerinde acemi olan kişiler için “MAKALE EKLEME NASIL YAPILIR?” sorusunun yanıtını vereceğiz.

HAZIR MAKALE EKLEMESİ NASIL YAPILIR? 
Konusunu belirledikten sonra belirli bir kelime sayısı belirleyerek veya belirlemeden hazırladığınız makalelerinizi sistem üzerine hazır makale olarak nasıl ekleyeceğinizi bilmiyor olabilirsiniz.

indir
Bunun için öncelikle yapmanız gereken şey platformun üst kısmında yer alan Hazır Makaleler bölümünün üzerine gelmektir. Daha sonra açılacak olan alt pencerenin en sonunda, yeşil buton içerisinde yer alan “Yeni Makale Gönder” butonuna tıklamalısınız.
Bu adım size, makale ekleme işleminiz için doldurmanız gereken formun açılmasını sağlayacaktır. Gelin hep beraber yeni makale gönderimi yaparken bu formu nasıl doldurmanız gerektiğine değinelim.

HAZIR MAKALE EKLEME FORMU NASIL DOLDURULUR?
Makale Başlığı: Mümkün olduğu kadar özgün, çarpıcı ve ilginç gelecek olan bir başlığı konunuzla alakalı olması şartıyla seçmeli ve bu kısma yazmalısınız.
Kategori: Eklemek istediğiniz makale ile ilgili olan kategori seçimini mutlaka yapmanız gerekmektedir.
Makale Açıklaması: Dilerseniz makalenizin detayındaki aktarılan bilgileri birkaç cümle ile kısaltılmış olarak paylaşabilirsiniz. Bu bölüm yazarlara yazı tarzınız hakkında fikir vereceğinden önemlidir. Örneğin yazınızın girişindeki birkaç cümleyi burada paylaşabilirsiniz.
Makale Etiketleri: En fazla 4 adet olmak üzere hazır makale etiket kelimelerini burada paylaşabilirsiniz.
Makale Resmi: Çözünürlükleri iyi olan, orjinal boyutlardaki makale resim eklemelerini buradan yapabilirsiniz.
Makaleniz: Kısmında ise satın alınacak olan makalenizi giriş yapmanız gerekmektedir.

Makale Kodu: Son olarak bu kısımda, müşteriler tarafından özel olarak verilen kodlar girilmektedir.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra makale ekleme için sayfanın alt kısmında yer alan “Gönder” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

TAMAMLANACAK SİPARİŞLERE EKLEME NASIL YAPILIR?
Hazır makaleler ile ilgili olarak ekleme işlemlerini anlattığımız yazımızda son bir noktaya daha değinmek istiyoruz. İkinci soru olarak yöneltilen “TAMAMLANACAK SİPARİŞLERE EKLEME NASIL YAPILIR?” işlemi için yine takip etmeniz gereken adımlar basittir.
Makale alımı yapan kişiler tarafından açılmış olan siparişlerinizin kabul edilmesi halinde ise ekranınızın orta kısmında yer alan “Tamamlamanız gereken siparişler” kısmından ilgili başlık için makale ekleme işlemlerinizi yapabilirsiniz.

EN GÜNCEL MAKALE KONULARI

3

Gün içerisinde sosyal hayatta, iş hayatında ve dünyada insanların hayatını kökten etkileyen değişikliklere yer verilen “En Güncel Makale Konuları” başlıklarını İyimakale aracılığıyla bulabilirsiniz.
Yüzlerce yazarın haber sitelerinden, sosyal medyadan ve ünlülerin hayatından haberlerle oluşturdukları yazılar sayesinde sitelerinizi popüler olarak takip edilen platform haline getirebilirsiniz.
Bunun dışında çocuk bakımı, yemek tarifleri, hergün bir yeni bölümü yayınlanan sayısız dizilerle ilgili yorumları ve konuları da yine güvenilir olarak bulabileceğiniz adres arıyorsanız tam yerindesiniz.

hizli-makale-yazmak

EN GÜNCEL MAKALE KONULARI

GÜNCEL MAKALE NEDEN ÖNEMLİDİR?
Siyasi, yaşamdan, ekonomi gibi birçok farklı kategoriden hazırlanan güncel makale haber niteliğinde olmakla beraber, insanlara hem bilgi vermekte, hem de boş vakitlerinde bu konuları araştırmalarına fırsat tanımaktadır.
Daha önce duyulmamış bir olay ile ilgili anında haber olunması sayesinde çok sayıda insanın hayatını kurtaracak önemli adımlar atılmaktadır.
Bunun gibi örneklerini çoğaltabileceğimiz nedenlerden dolayı, insanlar bazı haber niteliği taşıyan yazıları üzerinden vakit geçmeden öğrenmek istemektedirler.

Ziyaretçilerinin bu yöndeki isteklerini değerlendirerek, sürekli sitesini güncel haberler ile donatmak isteyen kişiler bu alanlarda makale alımı yapmaktadırlar.

GÜNCEL MAKALE KONULARI NE OLMALIDIR?
Güncel makale konuları, alıcılar kadar yazarların da dikkatini çekmelidir. Özellikle son günlerde fazla alım yapılan konulara bakıldığında, mutlaka önemli bir günün yaklaştığı güncel bir olayın işaretini alabilirler.
Örneğin siyasi konularda seçimlerin yaklaşma arefesinde, sınavlarda uyulması gereken kurallar ile ilgili her kesimi ilgilendiren konularda, teknolojik cihazların yeni çıkışlarına yakın zamanlarda veya insanların yaşam kalitesini yükseltmek amacıyla almaları gereken herhangi bir önlem ile ilgili güncel olayları takip etmeleri oldukça önemlidir.
Yazarların da, bunları göz önüne alarak güncel makale konuları ile ilgili seçimler yaparken özenli davranmaları gerekmektedir.

ÖZGÜN GÜNCEL MAKALE NASIL YAZILIR?
Kaynak olarak kullanacağınız bazı sayfalar olsa da, güncel konular ile ilgili makale yazarken özgünlük kuralları ile ilgili en ufak bir ihlalde gerekmektedir.
Kopya içeriğe yer vermeden, yazılarınızda önemli hususlara öncelik vererek ve okuyucuyu sıkmayacak uzunluklarda yazıları hazırlamaya önem vermenizi tavsiye ediyoruz.
Böylelikle yazılarınızda yer verdiğiniz bilgiler karşınızdaki kişinin güncel makale konuları ile ilgili bilgi dağarcığına katkıda bulunacağınız gibi, merak ettiği tüm konularla ilgili büyük bir ustalıkla cevap vermiş olacaksınız.

ÖZGÜN ve SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR?

1

Bir konu, düşünce veya kategori hakkında yazılan yazılara makale öğrenmiş olsak da, “ÖZGÜN ve SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR?” diye bir soru yöneltildiğinde hala bilmediğimiz bazı detayların olduğunu görebiliriz.
Makale yazımına dair bu konularda eksikliğinizin olduğunu düşünüyorsanız bu yazımız tam size göre.

Adsız

ÖZGÜN ve SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR?

ÖZGÜNLÜK NEDİR?
Bu kavramla karşılaştığınızda öncelikle ilk kelime olan ÖZGÜN MAKALE NEDİR? sorusunun cevabını bulmanız gerekir.
Özgün Makale, yazılacak olan yazının, her konuda geniş bilgi birikimlerinin olduğu internet ortamlarında daha önce paylaşılmamış bir cümle ile ifade edilmesidir.
Yapılacak açıklamalarda verilecek bilgi kalıplaşmış bir fikri işaret etse ve gelinmek istenen nokta aynı olsa dahi, farklı tabirler kullanılarak sonuca bağlanmalıdır.
Bir makalenin özgün olup olmadığının anlaşılması için bazı siteler aracılığıyla testler yapılmaktadır.
Yazının tamamının taratılması suretiyle, özgünlüğün tam olup olmamasına bakılarak, “ÖZGÜN ve SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR?” sorusunun ilk basamağı çözüme kavuşmaktadır.

SEO UYUMU NEDİR?
Diğer önemli bir husus ise, “SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR?” sorusunun yanıtını bulacağınız içeriklerle ilgilidir.
İçeriğin okuyucuyu bunaltmayacak ve sayfayı açtığı anda kapatmasına neden olmayacak uzunlukta olması oldukça değerlidir.
Google algoritmalarına baktığınız da arama motorlarında istenilen kriterlerin özellikleri açığa çıkmaktadır.
Sürekli güncellenen bu bilgileri takip ederek, yazının hangi şekilde hazırlanması halinde SEO uyumlu olacağını ve bu sayede Google sıralamalarında hızla üst seviyelere yükseleceğinizi görebilirsiniz.

SEO uyumlu makale yazarken yazının uzunluğu dışında dikkat edilmesi gereken başlıca hususlar;
Alt başlıklara sıkça yer verilmesi ve bu cümlelerin soru cümlesi halinde olması,
Her 100 kelime 1 sefer belirlenen bir anahtar kelimenin bold yapılmış bir halde belirtilmiş olması,
Anahtar kelime oranlarını belirlerken aşırıya kaçılmaması gerektiği,
Yazıda yer alacak olan fotoğraf, video gibi yardımcı materyallerin de özgün olmasına dikkat edilmesi,
Yazı içerisinde aynı cümlelerin tekrar edilmesinden kaçınılması şeklindedir.

“ÖZGÜN ve SEO UYUMLU MAKALE NASIL YAZILIR?” sorusuna yanıt verdikten sonra, son olarak her makalede bulunması gereken bir özellikten bahsetmek istiyoruz.
Bu özellik, Türkçe yazım kuralları ve imla kurallarına eksiksiz ve kusursuz olarak uyulması gerektiğidir.
Böylece yukarıdaki şartları taşıyan makaleleriniz sayesinde hem Google sıralamasında üst sıralara çıkabilir, hem de yazılarınızla karşınızdaki kişinin bilgi bakımından tatmin olmasını sağlayabilirsiniz.

EK İŞ ARAYANLARA MAKALE YAZARLIĞI

3

Masa başından kalkma fırsatı olmamasına rağmen, kazançlarını ihtiyaçlarına yetiremediğinden dolayı ekstra para kazanmak isteyenler için “EK İŞ ARAYANLARA MAKALE YAZARLIĞI” önerimizi paylaşıyoruz.
Sosyal konumları veya iş hayatı gereği sürekli internet üzerinden işlem yapmak zorunda olan kişiler, neredeyse günlerinin tamamını teknolojiyle iç içe geçirmektedirler.
Bu nedenle para kazanmak için başka bir uğraş yapmaya fırsatlarının kalmadığından yakınırlar. Oysa son yıllarda internet üzerinden birçok ek iş alanları açılmaktadır.
Böylece hem sahip olduğunuz bir işiniz varsa bunu gerçekleştirirken,  yine internet üzerinden gerçekleşen “ek iş arayanlara makale yazarlığı” önerimize kulak vererek boş kalan zamanlarınızı paraya çevirebilirsiniz.

timthumb

EK İŞ ARAYANLARA MAKALE YAZARLIĞI

Nereden başlayacağım diye soruyorsanız, kendinize makale alımı yapan kişiler bulmanız gerekir. Bu köprüyü kuran kaliteli platformlardan birisi olan İyimakale, kaliteli yönetim ekibi ve güvenilir yazarlarıyla iki tarafın da memnun olmasını sağlamaktadır.

İyimakale’ye üye olduktan sonra makale yazarlığı başvurunuzun onaylanmasının ardından hemen yazmaya başlayabilirsiniz.

HANGİ KONULARDA MAKALE YAZMALIYIM?
Makale yazmak için seçeceğiniz konuya dair herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Platformda bulunan hazır makale başlıklarına göz atarak bilgili olduğunuz başlıklardan herhangi birisine yazılarınızı ekleyebilirsiniz.
Hatta bu kategoriler içerisinde yer almayan bir konuda dahi aydınlatıcı ve bilgi veren özgün makale eklemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

MAKALE ÜCRETLERİ NASIL BELİRLENİR?
Makale yazarak ne kadar kazanacağınıza dair fikrinizin olması açısından ücretlendirmeye dair bazı detayları aktarmak istiyoruz.
Makale ücretlendirilmesi İyimakale platformu üzerinden iki şekilde yapılmaktadır.
Hazır makale olarak eklenen yazılarda her 100 kelimesi için 1 TL değer biçilmekte, ancak 0,16 kuruşu sistem tarafından kesilmektedir.
Geri kalan tutarı bakiyenize eklenir ve krediniz birikmeye başlar.

Makale ücretlerini belirleyen diğer faktör ise sipariş ile makale yazarlığı yapmaktır. Sipariş ile makaleleri diğerinden ayıran en önemli özelliği makale konusuyla beraber yazıya dair ekstra bazı özellikleri makaleleri alacak kişinin seçiyor olmasıdır.
Yine İyimakale platformu üzerine eklenen siparişlerde verilebilecek para teklifi, istenen kelime sayısı ve makale adeti üzerinden minimum tutar 0,90 kuruşa kadar düşmektedir.
Üst sınırı bulunmayan tekliflerinizi sipariş sahibinin kabul etmesi halinde hemen yazmaya ve kredileri toplamaya başlayabilirsiniz.

Bir süre sabırlı davranarak ve özgünlükten ödün vermeden yazmaya devam ettiğinizde “ek iş arayanlara makale yazarlığı” tavsiyemizde ne denli haklı olduğumuzu rahatlıkla görebilirsiniz.

TEKNOLOJİDEN PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ

0

Hayatımıza sürekli yeni bir teknolojik cihazın girmesiyle birlikte gelişen “TEKNOLOJİDEN PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ” sayesinde maddi olarak özgür hale gelmekteyiz.
Genellikle ev hanımlarının veya öğrencilerin ilgisini çeken ve günde birkaç saatlerini ayırmaları neticesinde gerçekleştirdikleri bir takım eylemlerle kendilerine aylık belirli bir düzeyde kazanç sağlamaları mümkündür.
Tek ihtiyacınız olan şey teknolojiden faydalanabileceğiniz internete bağlı bir mobil cihaz, tablet veya daha rahat çalışabilmeniz adına bilgisayarlara sahip olmanızdır.
İşte bu yazımızda, teknolojik cihazlar sayesinde nasıl para kazanıldığına dair bazı önerileri açıklamaları ile birlikte paylaşacağız.

KAİROS-TEKNOLOJİ-İLE-PARA-KAZAN-793x400

TEKNOLOJİDEN PARA KAZANMA YÖNTEMLERİ

Sosyal medya aracılığıyla para kazanmak
Facebook ve Twitter gibi geniş bir takipçi ve arkadaş listesine sahip olanların tercih edebilecekleri teknolojiden para kazanma yöntemleri vardır.
Anlaşacakları site sahipleri veya ürün satıcılarının lehine yapılacak reklam gibi paylaşımlar sürekli para kazandırmaktadır.
Aynı şekilde satış ortaklığı adı verilen bir sistem sayesinde sosyal medya kullanılarak gelir elde edilmektedir.

Dosyalarınızı yükleyerek para kazanmak
İnsanların aradıklarını hemen bulmalarını sağlayan bazı indirme sitelerine yükleyeceğiniz resimlerin veya dosyaların indirilme sayılarının belirli bir seviyeyi aşması halinde gelir elde edebileceğinizi biliyor muydunuz?
Hotfile, rapidshare başta olmak üzere çeşitli dosya paylaşım sitelerini tercih ederek, özgün dosya ve resimlerinizle para kazanabilirsiniz.

Bloglar aracılığıyla para kazanmak
Teknolojiden para kazanma yöntemleri arasında yer alan diğer pratik bir sistem ise blog sahibi olmaktır. Böylece kendinize ait sayfanızda yapacağınız paylaşımlar ile para kazanmanın hem eğlenceli, hem de kolay yolunu keşfedebilirsiniz.
Kendinize ait yazıları bir başkasının blog sayfasında paylaşarak da yapacağınız anlaşmalarla belirli bir tutarda maddi kazanç sağlayabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak
Yukarıdaki blog aracılığıyla para kazanmak yazımızda belirttiğimiz gibi, bir başkasının bloğunda veya kendinize ait sitelerde yazı yazarak para kazanabilirsiniz.
Bunu daha fazla kişinin bir arada ve kolayca yapabilmesi amacıyla makale alım satım siteleri bulunmaktadır.
Bu siteler aracılığıyla kişilerin arayışlarını karşılayacak olan % 100 özgün yazıları paylaşarak kredi sistemiyle gelir elde edebilirsiniz.
Genel olarak SEO uyumlu makale arayışında olanların, sitelerini güncel tutmak amacıyla tercih ettikleri makale alım işlemlerini gerçekleştirdikleri en güvenilir yöntem olarak bazı platformlar bulunmaktadır.
İyimakale, anahtar kelimelerle ve özgün makaleler ile sayfalarını aranma sıralarında üst seviyelere çıkarmak isteyen makale alıcıları ile, teknolojiden para kazanma yöntemleri olarak makale yazarlığı yapmak isteyenlerin buluştuğu güvenilir bir platformdur.

MAKALEM NEDEN ONAYLANMIYOR?

1

İyimakale platformuna, siz değerli makale yazarları tarafından sıkça yöneltilen “MAKALEM NEDEN ONAYLANMIYOR?” sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.
Bildiğiniz gibi makalelerin onaylanması için birkaç adımlık kurallar dizisi vardır. Bunlardan herhangi birisinin veya birden fazlasının eksik olması halinde makaleler iptal edilmektedir.

Thinking smiling woman with questions mark above head looking up

MAKALEM NEDEN ONAYLANMIYOR?

MAKALE YAZIMINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?
Makalelerin sistem üzerinde onaylanmış olarak satışa hazır makale halinde bulunması için yazım kurallarına dikkat edilmiş olması gerekmektedir. Noktalamalara, anlam bütünlüğüne, varsa paragraflara ve alt başlıklara dikkat edilerek yazılmış olan makaleler sistem yöneticileri tarafından incelendikten sonra onaylanmaktadır.
Ayrıca makale satışı yapmak üzere platformlara ekleyeceğiniz yazılarınızın okunaklı ve anlaşılır olması gerekmektedir. İçeriğindeki bilgi okuyucunun aradığını bulmasına yardımcı olmalı ve bilgi karmaşasından uzak olmalıdır.
Konunun gereksiz yere uzatılarak kelime sayısını arttırmaya yönelik haksız kazançlar elde etmek isteyen kişiler, makale alımı yapan kişiler tarafından çabucak farkedilmektedir.
Bu nedenle daha sabırlı olarak, kelime sayısına odaklanmadan ve kaynaklarınızı yalnızca fikir edinmek için kullanarak kaliteli bir makale yazarı olabilirsiniz.
Eğer fikir edinmenin dışında, olduğu gibi kopyalamaya kalkarsanız özgünlük problemiyle karşılaşırsınız.
İşte yazımızda değinmek istediğimiz asıl konu da özgünlükle ilgilidir. Makalelerin onaylanmama sebepleri arasında ilk sırayı özgün olmayan makaleler aldığı için  “Makalem neden onaylanmıyor?” sorusu sıkça sorulmaktadır. Çünkü bu kuralın ihmal edildiğine çok sık rastlamaktayız.

HANGİ MAKALELER ONAYLANMAZ?
Özgünlük tespiti için yararlanılan birkaç tarama yöntemiyle birlikte, yazıların internet üzerinde daha önce başka bir web adresinde paylaşılıp paylaşılmadığı görülmektedir.
Yazıların bütününe bakılmaksızın, her bir cümlesinin taratılmasıyla elde edilen özgünlük başarı oranının yüzde yüz olması gerekmektedir. Kelime sayısı, uzunluğu ve konusu ne olursa olsun mutlaka özgün makale özelliği taşıyor olması gerekir.
Aksi halde makaleler özgün olmadığı için onaylanmadan doğrudan silinecektir.
Kendiniz yazmış olsanız dahi ve kişisel blog veya sitenizde paylaşmış olsanız da, özgünlük testinden geçemeyen makaleler için aynı işlemler uygulanacaktır.

Yazılarınızın özgün olduğunu düşünseniz dahi, “Makalem neden onaylanmıyor?” diye sormamak için işinizi garantiye almak adına mutlaka yazılarınızı özgünlük kontrolünden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Buna rağmen yazılarınızın iptal edildiğine dair mesaj veya bildirim ile uyarı gelmişse site yöneticileriyle irtibata geçebilirsiniz.

MAKALE YAZMAK İÇİN İDEAL SÜRE NEDİR?

0

Ek iş olarak hayatımıza internetin girmesiyle yaygınlaşan makale yazarlığı için ayrılacak süreler kısıtlı olduğunda akıllara “Makale yazmak için ideal süre nedir?” sorusu gelmektedir.
Genellikle 20 dakikalık bir sürede, eksiksiz ve hatasız bir makale yazılmaktadır. Bundan daha uzun bir süreyi kullanmak, birçok kişi için diğer işlerinin sekteye uğraması anlamına gelecektir.
Bir başka işle ilgilenirken, yoğunluğun az olmasından faydalanarak ilgilendiğiniz bir konuda yazmak için ortalama ayırmanız gereken ideal makale süresi için kendinizi nasıl ayarlamanız gerektiği ile ilgili bazı detayları aktaracağız.

call-waiting-hold-time

MAKALE YAZMAK İÇİN İDEAL SÜRE NEDİR?

Seri olmanın yanında kaliteli bir makale yazarı olabilmek için, bir siteyi ziyaret ederek bilgi almak amaçlı makalelerinizi okuyacak olan kişilerin fazla zaman kaybetmeden aradıklarını bulmalarını sağlamalısınız. Bu nedenle yaklaşık 300 kelimelik makaleler SEO uyumlu makale yazımı teknikleri arasında da tercih edilen bir kelime uzunluğudur.
Bunu göz önüne aldığınızda daha uzun yazarak hem konudan uzaklaşmak, hem okuyucuları sıkmak, hem de vakitten kaybetmemek için bu civarlarda kelime sayısında yazmanız yeterli olacaktır.

Diğer bir husus ise, yazacak olduğunuz konu başlığını belirlemenizle ilgilidir. Aklınızda bir konu varken, siz bunları satırlara dökmeden önce bilmediğiniz bir konu hakkında yazmaya çalışırsanız, ekstra bir araştırma süreci yaşamanız gereklidir.
Bu nedenle, bilgi toplayarak aklınızdakilerin de uçup gitmesine izin vermeyin. Öncelikle bilginizin ve ilginizin olduğu başlıkları not ederek bunlardan yazmaya başlayın. Zamanınız oldukça veya yeni bilgiler öğrendikçe yapacağınız araştırmalarla birlikte bunları da ideal makale süresi içinde yazabilirsiniz.
Aynı konu üzerinde web sayfalarında veya çeşitli kaynaklarda yer alan bilgilere göz atmanız faydanıza olacaktır. Bu davranışınız, sizin bir başkasının fikrini olduğu gibi aktaracağınız anlamına gelmez. Herhangi bir konu ile ilgili uzman olan kişilerden alınacak bilgilerin en kısa ve net bir biçimde makale olarak aktarılması kaliteli makale yazımı teknikleri içerisinde yer almaktadır.
Böylece yazınız için başlığı belirlemeniz, sizi büyük bir zaman kaybından alıkoyacaktır.

HIZLI MAKALE YAZMAK İÇİN HATA YAPMAYIN

İyi olarak nitelendirilen makalelerde belirli kurallar vardır. İçeriği hiç okunmadan dahi bakar bakmaz, kişiler sizin yazınızla ilgili iyi veya kötü fikir sahibi olabilirler.
Çünkü yazıların Türkçe kurallarına uygunluğu, imla hatasının olmaması, paragraflara özen gösterilmesi ve alt başlıklara yer verilmesi gerekir. Aksi halde kullanıcılar tarafından ilgi çekici olmayan yazılar için olumsuz yorumlar yapılabilir.

Seri olmak için yukarıdaki hataları yapmamaya özen göstermelisiniz. Bu şekilde yazacağınız yaratıcı ve özgünlüğü yerinde olan bir yazı için ideal makale süresi olan 20 dakikayı geçmeyecektir.